Back To Top

Sztuka w Paryżu

Paryż

Stolica mody. Tu w zasadzie odbywają się najważniejsze wydarzenia, pokazy, to tu tworzą najwięksi projektanci. Ale Paryż to także z pewnością światowa stolica sztuki pełna zabytków i magicznego klimatu. Warto odkrywać jej piękno spacerując uliczkami czy alejami. Na co, oprócz Wieży Eiffla, kawiarni czy architektury warto zwrócić uwagę, a jednocześnie mieć pamiątkę w postaci ładnych zdjęć?

Luwr

Jedno z najbardziej popularnych miejsc na świecie. Inauguracja otwarcia muzeum odbyła się w 1793 roku. Od tego czasu zgromadzono tam ogromną liczbę dzieł z różnych zakątków świata (oczywiście z Mona Lisą na czele).

Nie tylko eksponaty tworzą klimat. Również zewnętrzna część kompleksu: ozdobna fasada skrzydeł budynku czy dziedziniec ze szklaną piramidą jak i wygląd wnętrz, pomieszczeń, oświetlenie. Tu na każdym kroku można zrobić doskonałe zdjęcia!

Musee de L’orangerie w ogrodach Tuileries, 1853 rok

Oranżeria powstała w pobliżu nieistniejącego obecnie pałacu królewskiego. Aktualnie pełni funkcję muzeum – znajdują się tu prace impresjonistów i postimpresjonistów (m.in. Renoir, Cézanne, Gauguin, Picasso, Matisse).

Claude Monet podarował w 1922 roku rządowi część swoich prac z cyklu Nenufary, Lilie wodne. Zostały umieszczone w słynnej sali owalnej, na którą niewątpliwie warto zwrócić uwagę i poświęcić chwilę czasu.

Pałac wersalski, 1623 rok

Związany był z królem Ludwikiem XIII.  Jednak to Ludwik XIV odmienił jego wygląd, na przykład poprzez dodanie rzeźby czy fontanny. Dodatkowo wybudowano dwa pałacyki Petit i Grand Trianon. Pałac stał się oficjalną rezydencją króla.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ogród oraz Salę Lustrzaną z 17 ogromnymi lustrami odbijającymi wpadające promienie słońca.

Opera Garnier, lata 70. XIX wieku

Powstała według projektu Charles’a Garniera. Utrzymana jest w stylu barokowym: wnętrza posiadają niezwykłe bogactwo ozdób i ornamentów. Każde pomieszczenie wywiera wrażenie: od sali głównej, po monumentalne schody główne do przepięknego foyer, wykorzystywanego także do chociażby pokazów mody.

Panteon, koniec XVIII wieku

Czyli kościół wybudowany na cześć świętej Genowefy, patronki Paryża. Obecnie jest miejscem spoczynku wielu wybitnych Francuzów. Jak widać fasada bez wątpienia została stworzona na podobieństwo rzymskiego Panteonu.

Notre-Dame, 1163-1345

Gotycka katedra, którą warto zobaczyć z uwagi na fasadę, która posiada dwie identyczne wieże oraz trzy portale, nad którymi znajduje się tzw. galeria królewska. Na środkowym wejściu umieszczono scenę Sądu Ostatecznego. Wewnątrz obiektu należy zwrócić uwagę w szczególności na organy oraz rozetę i liczne witraże (gra świateł).

Sainte- Chapelle, XIII wiek

Kaplica zamkowa, której budowa była związana z przeznaczeniem przechowywania w niej Świętych Relikwii Męki Pańskiej została ufundowana przez Ludwika IX. To kolejny przykład architektury gotyckiej. Najbardziej efektowną częścią jest wnętrze górnej kaplicy. Znajduje się tu 15 ogromnych witrażowych okien ze scenami biblijnymi, a nad głowami rozciąga się rozgwieżdżone sklepienie.

Luwr

Luwr

Luwr

Monet, Musee L'Orangerie

Notre Dame

Notre Dame

Opera Garnier

Opera Garnier

Panteon

Sainte Chapelle

Wersal

Wersal

Tekst: Urszula Zduńczyk

Post a Comment