Back To Top

Świąteczne zakupy

Święta już za chwilę, więc niewątpliwie z każdym dniem narasta zakupowa gorączka – bieganie po zatłoczonych galeriach handlowych lub szukanie oryginalnych rozwiązań w Internecie. Co więcej to okres wzmożonych wydatków na dekoracje, jedzenie, prezenty czy wyjazdy. Sklepy stosują przeróżne sztuczki, aby nakłonić nas do kupienia rzeczy, których tak naprawdę w większości nie potrzebujemy. Jednak w całym zakupowym szaleństwie warto nie zapominać o rozsądku.

Finanse

Polacy w 2018 roku na święta Bożego Narodzenia wydadzą więcej pieniędzy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na pewno będą przeznaczone głównie na prezenty, artykuły spożywcze oraz spotkania towarzyskie. Wzrost wydatków świątecznych świadczy o tym, że jesteśmy bardziej skłonni przekraczać założony budżet. Wynika to z faktu, że lepiej oceniamy nasze możliwości finansowe. Jak podaje Deloitte, 44 procent środków wydamy w sklepach internetowych. Kanał ten staje się równie ważnym miejscem nie tylko zakupów, ale także świątecznych inspiracji i pomysłów.

Czynnikami wzrostu może być rosnąca zamożność społeczeństwa, zwiększająca się liczba osób zamożnych, a co za tym idzie zmiany w stylu życia, skutkujące większą popularnością produktów również w sektorze premium. Dzięki czemu stale rozwija się też rynek dóbr luksusowych, którego wartość wciąż rośnie.

Zakupy

Niektóre osoby robią zakupy już w listopadzie. Być może korzystają z okazji Black Friday, który dla wielu z nich jest pierwszym dzwonkiem do tego, by pomyśleć o świątecznych prezentach. Jednak najczęściej jest to pierwsza połowa grudnia. Chociaż jest też spore grono osób, które z różnych powodów odkłada zakupy na ostatnią chwilę, kilka dni przed Wigilią. Jedno jest pewne – zmienia się sposób ich dokonywania. Większość wybiera wygodę oraz oszczędzenie sobie długiego stania w kolejce. Zakupy przez Internet z roku na rok dokonywane są coraz chętniej. Zwłaszcza przy wykorzystaniu smartfonów jako głównego narzędzia. Co najczęściej kupujemy? Zdecydowanie to multimedia i technologia. Często wskazywaną pozycją są również książki, którymi chętnie obdarowujemy swoich bliskich. To także perfumy i kosmetyki, gotówka, słodycze, a z myślą o najmłodszych – zabawki kreatywne i artystyczne oraz gry komputerowe.

Reklama

Przed świętami Bożego Narodzenia i Sylwestrem można spodziewać się promocji w różnych sektorach. Pojawiają się najpierw reklamy w Internecie, ze względu na sklepy e-commerce, by mogły zdążyć z wysyłką zamówień na czas. W związku z tym wiele firm zatrudnia dodatkowych pracowników sezonowych. Następie dochodzą magazyny, telewizja i inne mass media. Dla marek to okres żniw, więc prześcigają się w działaniach promocyjnych, z roku na rok zwiększając przeznaczony budżet na ten cel. W modzie najwięcej na reklamę wydali producenci i dystrybutorzy odzieży, zegarków oraz biżuterii.

Wielkie odliczanie

Jak się okazuje marki na długo jeszcze przed samymi Świętami zaczynają wyścig nie tylko w cenach, ale także w kategorii o jak najbardziej oryginalny produkt. Słodki kalendarz adwentowy z czekoladkami w środku coraz częściej odchodzi w zapomnienie. Radość z odliczania dni do Wigilii zastępowany jest nowym rozwiązaniem, w którym małe okienka wypełniają produkty do makijażu czy pielęgnacji, by przez dwadzieścia cztery dni testować ich mini wersje W tym miejscu warto zaznaczyć, że zainteresowanie takim kalendarzem znacznie wzrosło. W czym tkwi jego sekret? Chociaż cena nie jest wcale mała to jednak, gdy przeliczymy wartość produktów, które się w nim znajdują można dojść do wniosku, że jest to okazja do kupienia pakietu kosmetyków po niższej cenie. Dodatkowo w mediach społecznościowych pojawiają się filmy, na których blogerki otwierają swoje świąteczne zdobycze ( tzw. unboxing). Niewątpliwie cieszą się one taką samą popularnością, co same kalendarze.

Dekoracje witryn sklepowych 

Przed świętami sklepy kuszą nie tylko atrakcyjnymi ofertami i promocjami. Co więcej konkurują ze sobą w pomysłach na wyjątkowe witryny. Dzięki nakładom ogromnej pracy dekoratorów chcą przenieść odbiorców w magiczny klimat świąt, nieraz opowiadając tym pewną historię. W efekcie niektóre unikatowe stylizacje okien sklepowych skutecznie przyciągają uwagę i naprawdę potrafią zapierać dech w piersiach. Warto zaznaczyć, że przygotowanie tak imponujących wystaw jest planowane z co najmniej rocznym wyprzedzeniem. Jednak praca ta nie idzie na marne. Jak widać witryny skutecznie przyciągają wzrok klientów, wprowadzając ich w wyjątkowy świąteczny nastrój, zachęcając do poszukiwania prezentów.

W tym czasie oczy większości osób niewątpliwie skierowane są na luksusowy dom towarowy Bergdorf Goodman, który zlokalizowany jest na Piątej Alei w Nowym Jorku. Sklep słynie z corocznych wystaw, a tegoroczna została zatytułowana „Smakołyki Bergdorfa”. Znajdziemy tam wszelkie świąteczne przysmaki – od cukrowych lasek, po pierniczki. Warto na nią popatrzeć, gdyż widok naprawdę robi wrażenie.

Niższe ceny produktów czy piękne opakowania z pewnością sprawiają wrażenie, że cena nie jest taka straszna, jakby się mogło wydawać. Nie mniej jednak przed zakupem warto zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy wszystkich produktów. Być może rozsądniej będzie wybrać tylko kilka najważniejszych i poczekać do 24 grudnia, by magia Świąt tak szybko nie gasła.

 

Tekst: Urszula Zduńczyk

Post a Comment