Back To Top

Social Media trendy 2019

Nowy rok to idealny czas na przeanalizowanie dotychczasowych działań i znalezienie sposobów na ulepszenie strategii marketingowej w mediach społecznościowych. Zmieniają się zachowania ludzi, a także technologie i możliwości różnych platform. Jednak dla każdej firmy taktyka będzie inna, wyjątkowa. Mimo to są pewne trendy, które warto rozważyć i ocenić czy być może dodatkowo nie pomogą w rozwijaniu biznesu. Po to, by być bardziej skutecznym i nie tracić czasu na rzeczy, które już się nie sprawdzają.

Zaufanie i humanizacja

Mimo ogromnej aktywności w mediach społecznościowych miliardów ludzi na całym świecie, coraz bardziej maleje zaufanie z jakim podchodzą oni do informacji, które się tam znajdują. Zwłaszcza młodsze pokolenia, które są wyczulone na nieuczciwe działania. Co może sprawiać, że czują taką nieufność wobec marki lub platformy? Nieprawidłowo oznakowane płatne ogłoszenia reklamowe czy wręcz „zalewanie” licznymi reklamami, które z pewnością potrafią przytłoczyć odbiorców. Stworzenie prawdziwej, marki o ludzkiej twarzy jest kluczem do zaufania i lojalności, które są niezbędne do budowania relacji. Szczególnie w przypadku małych, stosunkowo nieznanych firm, które prawdopodobnie zdobędą w tym przewagę (w przeciwieństwie do tych ukrywających się za logo).

Osobisty branding nadaje biznesowi ludzki charakter, który w naturalny sposób łączy klientów i sprawia, że ​​marka wydaje się bardziej przyjazna. Liczy się autentyczność – publikowanie większej ilości własnych (a nie gotowych) materiałów związanych bezpośrednio z firmą. Ważne stanie się także to, co o marce mówią jej odbiorcy nie tylko na własnych kanałach, ale i w całej sieci. Słuchanie i analizowanie pomoże w ulepszaniu marki oraz produktów. Odpowiednio wykorzystane monitorowanie może przynieść szereg korzyści. To doskonały sposób, by wejść w relacje z odbiorcami – bezpośrednie odpowiadanie na komentarze oraz zapytania czy udostępnianie treści obserwujących. Nikt nie pokaże tak prawdziwie produktu, jak osoba, która już go posiada.

Spersonalizowanie

Klienci spodziewają się, że marki będą dostosowywać specjalne oferty i rabaty do ich potrzeb. Aby nadążyć za oczekiwaniami, firmy muszą przyspieszyć jeśli chodzi o tworzenie bardziej precyzyjnych kampanii, reklam czy contentu do poszczególnych grup odbiorców. Targetowanie będzie jeszcze bardziej istotne, by uzyskać skuteczność w mediach społecznościowych. Im więcej wiesz o swoich odbiorcach, tym lepiej możesz dostosować komunikaty i narracje, aby pasowały do ​​każdego segmentu. Zatem kampanie będą mniejsze, ale ilościowo będzie ich więcej, ponieważ wokół doprecyzowanych grup będzie łatwiej trafić do większej liczby klientów. Należy dokładnie rozważyć, na których platformach społecznościowych warto się skupić – każda z nich jest wykorzystywana przez różne grupy. Warto posłużyć się tymi wyróżniającymi cechami, aby zdecydować, gdzie publikować treści i na których skupić większość swoich działań marketingowych. 

Opowiadanie historii

Popularność mediów społecznościowych wynika z tego, że pozwalają dzielić się naszym życiem z bliskimi. Możemy opowiadać historie za pośrednictwem postów, które coraz częściej będą w postaci filmów. Instagram, Snapchat czy Facebook akceptują ten trend i zmieniają sposób, w jaki odbieramy treści. Dzięki temu marki mogą udostępniać historie bliższe ludziom, co zachęci odbiorców do wypróbowania ich produktów. Są one realne, natychmiastowe i osobiste, przy czym wymagają większej ilości pracy, a co za tym idzie również i kreatywności. Chcąc zdobyć uznanie konsumentów, firmy muszą być gotowe dołożyć więcej wysiłku w tworzeniu interesujących treści, które prowadzą widzów do działania. Odpowiednio przemyślana, opracowana i dobrze umiejscowiona mniejsza zawartość będzie miała większy wpływ niż obfitość treści, które są mało inspirujące, niekiedy zbyt ciężkie lub postrzegane jako płytkie bądź nudne. Lepiej przeznaczyć je na blogi firmowe.

Filmy

Nic więc dziwnego, że zdjęcia ewoluują w filmy. Media społecznościowe idą za przykładem takich serwisów jak YouTube czy Vimeo wykorzystując ten sam przekazu, który zyskuje na sile. Wideo daje możliwość uchwycenia chwili, jednak format pozwala użytkownikom komunikować się w sposób głębszy i bardziej osobisty niż fotografia. Sprawiają wrażenie, że w krótszym czasie możemy dowiedzieć się więcej, niż czytając tekstowe posty. Co sprawia, że coraz chętniej wolimy oglądać? Filmy wydają się być bardziej atrakcyjne, mają  dynamiczny format dający upust kreatywności oraz są wyświetlane na całym ekranie telefonu. Przyczyni się to do jeszcze większej popularności vlogów czy krótkich relacji na Stories, które królują na Instagramie zostawiając w tyle konkurencję z podobną ofertą – Snapchat, Facebook, Messenger oraz Twitter.
 

Tradycyjna reklama może zniechęcać młodszych odbiorców, którzy są ostrożniejsi w zakupach i chcą bardziej autentycznego doświadczenia ze swoimi markami – pragną prawdziwych, szczerych emocji, a nie sztucznych reklam. Film może pomóc marce stać się bardziej wiarygodną i godną zaufania. Pomaga przybliżyć historię oraz pracę marki, zwiększając zapoznanie przez użytkowników produktów lub usług, co przyczyni się do lepszej sprzedaży. Dla firm będzie to czas publikowania contentu wideo, prowadzenia relacji oraz podejmowania współpracy z Influencerami, którzy chętnie sięgają do transmisji na żywo. Dzięki temu wchodzą w interakcje ze swoimi fanami, budują silniejszą więź powalając użytkownikom zbliżyć się do siebie i być na bieżąco. Na znaczeniu wzrośnie współpraca z mniej znanymi osobami, którzy mają swoje zżyte grono obserwatorów.

Influencerzy

Dynamicznie rozwijający się influencer marketing jak widać wciąż pozostanie trendem na platformach społecznościowych, zwłaszcza na Instagramie. Influencerzy to osoby, które skupiły wokół siebie określoną społeczność w social mediach. Wspomniana wcześniej autentyczność będzie prowadzić do odejścia od sztuczności. Dlatego influencer marketing będzie jedną z najskuteczniejszych taktyk, z której firmy chętnie korzystają.

Opiera się na zaufaniu i przeświadczeniu, że docenimy te same produkty, których używa nasz idol. Ma szczery i oryginalny przekaz oraz zawiera realną opinię na temat danego asortymentu. Jest mniej bezpośredni niż tradycyjne formy reklamy, ale może równie skutecznie tworzyć prawdziwe sposoby łączenia się z klientami, nadając marce ludzkiej twarzy i głosu. Ważny jest wybór odpowiedniej osoby, dzięki czemu materiały staną się jeszcze bardziej wiarygodne. Dlatego też pojawi się większy nacisk na weryfikację skuteczności działań podejmowanych przez ambasadorów marki.

Facebook odchodzi w zapomnienie?

Po licznych problemach technicznych i aferach związanych z portalem, młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z Facebooka. Wyżej cenią sobie Youtube, Instagram czy Snapchat. Jak widać jedyne zmiany w postaci nowych emoji czy funkcji Stories nie wydają się na tyle mocne i przekonujące. Dlatego aktualnie serwis wycofuje się z początkowego założenia łączenia wszystkich ludzi na Ziemi i kieruje swoją uwagę oraz działania na tworzeniu lokalnych społeczności. Rozwój grup, które skupiają się na bardzo wąskich gronach odbiorców zostają dobierane w oparciu o zainteresowania i preferencje zakupowe. Wydaje się być pomysłem, który może się sprawdzić. Zbierają one niemałą liczbę osób zainteresowanych konkretnym tematem, zatem publikowane posty będą miały wysokie zasięgi wśród jej członków.  

Messenger i chatboty

Messenger wydaje się być ratunkiem dla Facebook’a. Z tej aplikacji korzystamy zdecydowanie chętniej niż wysyłanie wiadomości mailowych czy sms-y, ponieważ treści są krótkie i proste. To dobre rozwiązanie także na możliwość zaangażowania się w bardziej osobisty kontakt z marką. Tym bardziej, że obecnie chcemy się komunikować, a nie tylko kupować. Messenger daje taką szasnę. Zwłaszcza, że w grę wchodzą coraz częściej chatboty – proste narzędzia, które w oparciu o sztuczną inteligencję mogą porozumiewać się w imieniu danej marki.

To doskonałe rozwiązanie na mniej skomplikowane i powtarzające się pytania. To rozwiązanie cieszyło się dość sporym zainteresowaniem w 2018 roku, więc z pewnością i teraz będzie zyskiwać na znaczeniu. Jednak nie można zapominać o komunikatorze WhatsApp, który także umożliwia łatwe budowanie osobistych relacji. To jedna z częściej pobieranych aplikacji. Jej rosnąca popularność może się utrzymać również w tym roku i tym samym zagrozić innym komunikatorom. 

Świat mediów społecznościowych nieustannie się zmienia, co roku przynosząc nowe pomysły i idące za tym trendy. W większości przypadków zmiany nie są nagłe ani nieoczekiwane, ale raczej stopniowe oraz stosunkowo przewidywalne. Rok 2019 będzie w dużej części kontynuacją trendów rozpoczętych w 2018 roku. Jednak wraz z pewnymi zmianami musi iść także odpowiednio dobrany marketing. Marki chcące przyciągać uwagę potencjalnych użytkowników muszą obecnie pamiętać o zachowaniu autentyczności w działaniach i pozostaniu w kontakcie z odbiorcami, wykorzystując do tego różne platformy społecznościowe.

Post a Comment