Back To Top

Najbardziej przełomowe pokazy mody XX i XXI wieku

Przez ostatnie lata dziedzina jaką jest moda wzrosła na znaczeniu zarówno w kraju jak i na całym świecie. Podobnie z pokazami mody będącymi jednocześnie podsumowaniem pracy projektanta i efektem działalności całego sztabu ludzi. 

Scenografia pokazów mody

Coraz częściej można zauważyć dążenie do zaskakiwania gości. Już nie tylko dekoracja w środku budynku czy nawet budowanie specjalnie pod to jedno wydarzenie obiektu lecz także wykorzystywanie w tym celu różnego rodzaju znanych, niekiedy nawet monumentalnych miejsc, będących nawet dziełami sztuki niosących ze sobą wiele wieków historii. Uwidaczniają się liderzy – marki, które przodują w spektakularnych pod kątem scenografii pokazach. Ponadto to także działalność konkretnych projektantów, których można nazwać nie tylko artystami, ale wręcz wielkimi wizjonerami. To również i te pojedyncze pokazy, które poprzez swą urzekającą oprawę artystyczną na stałe wpisały się nie tylko w pamięć, ale i w historię. Niewątpliwie nie należy zapominać o polskich rewiach mody, w których coraz to śmielej stosowane są różne posunięcia pod względem dekoracji widowisk.

Agnieszka Maciejak

Alexander McQueen

Alexander McQueen

Ważne wydarzenia

Czasy po wojnie przyniosły wiele zmian w modzie. W 1949 roku pojawił się termin pret-a-porter, tym samym zmiany zaszły także w formie samych pokazów. Odtąd tradycyjne prezentacje zastąpiły innowacyjne pomysły. 

Lata 70-te i 80-te

Istotnym wydarzeniem dla świata mody był pokaz odbywający się w 1970 roku z udziałem fotoreporterów. Projektant Kenzo Takada z Japonii stworzył pokaz głównie dla nich, z myślą o robieniu zdjęć modelek, które mogły zaprezentować stroje w pozach według własnego uznania. Wraz z końcem lat 70. pokazy stały się wręcz spektaklami przypominającymi widowiska teatralne. Co więcej także status modelki wzrósł na znaczeniu, dodatkowo powstał zawód reżysera pokazów mody. W latach 80. transmisje telewizyjne pokazów pret-a-porter stały się normą. Z pewnością ważnym punktem i inspiracją, co później będzie można dostrzec w pokazach następnych lat, był rok 1984. Pokaz z okazji dziesięciolecia działalności Thierrego Muglera odbył się w sali koncertowej w Paryżu, a wstęp do miejsca, w którym odbywała się prezentacja miał każdy, kto zakupił wcześniej bilet. 

Lata 90-te

W latach 90. pokonywana jest kolejna bariera tradycyjnych pokazów. Gianni Versace postawił na zmiany w temacie, który do tej pory był pomijany. Mianowicie na swój pokaz w 1997 roku w hotelu Ritz zaprosił gwiazdy, które zasiadły w pierwszym rzędzie. Od tego momentu pokaz stał się kulturą masową, już nie był miejscem tylko dla wybranych, dla zamkniętej grupy fachowców ze świata mody. Ważna stała się przychylność mediów jak i samych odbiorców, którą stanowiły znane osobistości. Krótko mówiąc pokaz stał się czymś więcej niż tylko zwykłą prezentacją kolekcji, stał się pewną inwestycją, na której można zarobić, gdyż to właśnie od niej wiele zależy. W międzyczasie lata 90. zostały zdominowane przez dwójkę brytyjskich projektantów haute couture: Alexandra McQueena oraz Johna Galliano. To właśnie dzięki nim pokaz, jego organizacja, aż w końcu oprawa wychodzą na pierwszy plan stając się rzeczą pierwszorzędną, niekiedy przysłaniającą bądź też nawet spychającą na drugi plan kreacje, które do tej pory stanowiły najistotniejszy punkt. Z tego powodu pokazy stały się czystym show ukazującym zamiłowanie projektantów do pewnego rodzaju przepychu oraz ekstremalnej teatralności.

XXI wiek

Przełom wieków i nadejście XXI wieku to wkroczenie w nową rzeczywistość. Biorąc pod uwagę wejście mody do świata Internetu, coraz chętniej stosowano nowe technologie. Jak na przykład pojawienie się hologramowej modelki (Alexander McQueen), co staje się pewnym elementem zaskoczenia, urozmaicenia, wejście w nowy poziom kreatywności i zaskakiwania gości. Po uzyskaniu akceptacji ze strony świata mody owych nowości technologicznych, stają się one pewnym ekonomicznym rozwiązaniem i alternatywą dla widowisk, które sporo kosztują. Normą stają się transmisje pokazów na żywo, także transmisje on-line. W tym miejscu trudno nie wspomnieć o dwóch znaczących dla historii współczesnych opraw pokazów: Dries van Noten i jego bankietowy stół jako wybieg z 2004 roku oraz pokaz na Murze Chińskim domu mody Fendi z 2007 roku.

Na przełomie ostatnich lat nastąpiły zmiany pod kątem dekoracji i znaczenia scenografii jako oprawy. W efekcie pokazy zaczęły być tak widowiskowe nie dla samego uczynienia z nich show lecz dla oglądalności w mediach. Jako idealny przykład stanowią pokazy Victoria’s Secret, które transmitowane są w prawie 200 krajach.

 

Tekst: Urszula Zduńczyk

Ania Kuczyńska

Chanel

Chanel

Chanel

D&G

Dior

Dior

Dior

Dior

Dries van Noten

Fendi

Fendi

Gosia Baczyńska

Gucci

Gucci

Iris van Herpen

Louis Vuitton

Louis Vuitton

Louis Vuitton

Maciej Zień

Moncler

Pierre Cardin

Saint Laurent

Stella McCartney

Viktor & Rolf

Vistula

Łukasz Jemioł

Post a Comment