Back To Top

Instagramowe lokale w Polsce

Jeszcze nie tak dawno jedzenie było jednym z ulubionych tematów zdjęć wrzucanych na Instagram. Instafood stało się nie tylko chwilową modą lecz obszernie komentowanym globalnym zjawiskiem.

O co tyle szumu? Amatorska fotografia żywnościowa wywołała wiele kontrowersji. Zwłaszcza wśród profesjonalnych fotografów, którzy tworzą coś innego niż szybkie ujęcie za pomocą smartfona stojąc na krzesłach, aby uzyskać ujęcie „z lotu ptaka”. Co więcej pozwalając, by lampa błyskowa oślepiła pobliskich klientów lokalu.  

Mimo to, cały czas zwracamy uwagę na to, co jemy chętnie dzieląc się wrażeniami ze znajomymi za pomocą mediów społecznościowych. Niemniej jednak teraz znaczenie ma także miejsce, w którym spożywamy te posiłki. W chwili obecnej stylowe lokale oferują doznania nie tylko pod kątem smakowym, ale i estetycznym. Od wyboru lokalizacji, po meble, design, do roślin, jak również elementów ozdobnych.

Kiedyś a dziś

Niegdyś za czasów kiedy media społecznościowe jeszcze nie istniały, można było znaleźć miejsca, które były przemyślane pod względem estetyki, spójne z tożsamością marki. Z pewnością to nie zostało wymyślone jednocześnie z powstaniem Instagrama. Po prostu obecnie stało się to ważniejsze niż kiedykolwiek. Restauracje budują swój wizerunek pod aplikacje, tworząc wnętrza przyciągające obiektyw iPhone’ów i zachęcają do uwiecznienia ich na zdjęciach. Stąd zazwyczaj są to czyste, jasne wnętrza z dobrym oświetleniem. Dominacja dużych lamp sufitowych, nad stołami, żyrandoli, dużymi oknami wpuszczającymi światło dzienne, zamiast tradycyjnych lampek i świec.. Ogólnie rzecz biorąc  goście mogą zrobić zdjęcie w dowolnym miejscu w restauracji bez używania lampy błyskowej. Ważnym punktem dekoracyjnym jest także roślinność. Często można spotkać powtarzający się motyw okrągłych luster, ozdobnych tapet ściennych, neonowych napisów czy przyciągających uwagę posadzek wyłożonych kafelkami pełnych wzorów.

W przeważającym stopniu wpływ na milenialsów z pewnością ma ilość polubień i idąca za tym popularność niż prestiż jaki dotychczas niosły za sobą, np. gwiazdki Michelin. Pomocne okazują się posty z określoną lokalizacją w aplikacji. Wchodząc w nią zobaczymy wszystkie zdjęcia wykonane w danym miejscu przez innych użytkowników. Ponieważ coraz częściej zastanawiamy się nie tylko, co zjeść, ale i gdzie – taki przegląd z pewnością pomaga. Z tego względu zdarza się, że lokale mogą zachęcać klientów także do publikowania zdjęć i to na kilka sposobów. Chociażby przez to, że mogą przynieść gościom darmowy posiłek lub zniżkę.

Oto lista najbardziej, naszym zdaniem, Instagramowych miejsc gastronomicznych w Polsce, które podbiły serca użytkowników aplikacji i miłośników dobrych smaków oraz wnętrz.

Poznań

Bakery Branding

Warszawa

Bar Gdański

Gdańsk

Bio Piekarnia

Warszawa

Bocca Bar

Wrocław

Campo

Warszawa

Eden Bistro

Warszawa

El Krepel

Etno Cafe Warszawa
Warszawa

Etno Cafe

Krem Warszawa
Warszawa

Krem

Królestwo Katowice
Katowice

Królestwo

Lodziarnia Dudek Mielec
Mielec

Lodziarnia Dudek

Lukullus Warszawa
Warszawa

Lukullus

Nanan Wrocław
Wrocław

Nanan

Orzo Kraków
Kraków

Orzo

Parle Patisserie Poznań
Poznań

Parle Patisserie

Pink Lobster Warszawa
Warszawa

Pink Lobster

Raj w niebie Warszawa
Warszawa

Raj w niebie

SEN Warszawa
Warszawa

SEN

Warszawski Lukier
Warszawa

Warszawski Lukier

Zorza Warszawa
Warszawa

Zorza

MOD Warszawa
Warszawa

MOD

Tekst: Urszula Zduńczyk

Post a Comment