Back To Top

Firmy e-commerce

W sieci kupujemy nie tylko coraz częściej, ale i chętniej ze względu na możliwość zamawiania produktów i usług w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca. Pozwala to na oszczędność czasu oraz wygodę w postaci dostawy prosto do domu. To najważniejsze czynniki decydujące o zadowoleniu klientów e-zakupów. Nic więc dziwnego, że handel internetowy rośnie z roku na rok. Sektor on–line cały czas zwiększa swój udział jeśli chodzi o obroty w handlu ogólnym. E-commerce rozwija się nawet kilkakrotnie szybciej niż sprzedaż tradycyjna. 

Zmieniające się zachowania potencjalnych konsumentów i rosnąca popularność zakupów online w coraz większym stopniu wpływają także na sytuację zmniejszania się zapotrzebowania na powierzchnie centrów handlowych w Europie.   

Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością w dużej mierze dzięki młodszym pokoleniom, dla których Internet jest środowiskiem załatwiania codziennych spraw. Zwłaszcza pokolenie Z (osoby w wieku 18-24), które wychowało się z dostępem do sieci i traktuje ją jako naturalne miejsce na zakupy. Robią to dużo częściej niż reszta społeczeństwa. Milenialsi, osoby urodzone w latach 80. i 90. skupiają się na tym, co jest dziś, żyją chwilą. Nie oszczędzają na podróżach, elektronice czy ubraniach, do których coraz bardziej przywiązują wagę. Zdecydowanie przyczyniają się tym do wzrostu także na rynku dóbr luksusowych. Główną grupą są Millenialsi z Chin – przeznaczają około 20% swoich dochodów. Ulubionymi markami przedstawicieli tego pokolenia jest Gucci, Louis Vuitton czy Balenciaga, a zakupy najchętniej robią właśnie za pośrednictwem Internetu. 

 

KERING

Kering od 2017 roku odnotowuje rekordowe zyski. To właściciel marek zaliczanych do luksusowych, takich jak Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta, Stella McCartney, Boucheron, Brioni. Ta grupa odnotowała wzrost sprzedaży, podobnie jak pozostałe marki lifestylowe i sportowe należące do tej spółki: PUMA, Volcom, Cobra – również mogą pochwalić się wzrostem zainteresowania konsumentów. Co miało na to wpływ? Przede wszystkim odmiana strategii czy wizerunku marek, śmiałe kampanie, które zwiększają zainteresowanie potencjalnych klientów. Opłacalny jest także wkład w marketing i influancerów bliskich młodym pokoleniom (Rihanna, The Weeknd, Kendall Jenner).

Przykładem może być Alessandro Michelle w Gucci czy dyrektor kreatywny Anthony Vaccarello w Saint Laurent – to oni stanęli za sukcesami marek. Demna Gvesalia, dyrektor kreatywny Balenciagi, przeprowadzając rewolucję sprawił, że marka stała się jedną z ulubionych wśród osób zajmujących się modą. 

W związku ze wzrostem zainteresowania, Kering planuje uruchomienie platformy e-commerce w Chinach oraz chce położyć większy nacisk i inwestycję także w komunikacji digitalowej. 

Jak inne spółki? LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton czy Burberry również odnotowują wzrosty sprzedaży. Zwłaszcza ta druga od momentu kiedy dyrektorem kreatywnym jest Ricardo Tisci, poszerza sprzedaż za pośrednictwem kanałów digitalowych. Na oficjalnym Instagramie można kupić każdego 17-ego dnia miesiąca rzeczy z limitowanej kolekcji B series.  

 

LPP

Właściciel marek Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay odnotował około 302 mln zł zysku netto w 2017 roku. Zauważalny jest wkład marki Reserved i prowadzonych wokół niej kampanii, działalności marketingowych oraz PR-owych. Polski brand chętnie zaprasza do współpracy nie tylko polskie, ale i zagraniczne gwiazdy jak Sasha Pivovarova, Cara Delevigne, Freja Beha Erichsen, Georgia May Jagger, a także Brooklyn Beckham. Podczas powstania kolekcji na jesień i zmię 2017/18 na twarz marki wybrano modelkę Kate Moss. Wiąże się to z wydarzeniem jakim było otwarcie flagowego salonu Reserved przy jednej z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych ulic Londynu – Oxford Street (w tym samym roku jeden z salonów miał swój debiut także w Berlinie).

Pod koniec 2017 roku w świątecznej reklamie udział wzięli czołowe modelki i modele: Irina Shayk, Adwoa Aboah, Jordan Dunn i Jon Kortajarena. Natomiast na sezon wiosna-lato 2018 twarzą kolekcji Reserved została Cindy Crawford. Międzynarodowe kampanie z udziałem znanych osób są częścią strategii, w której marka kładzie nacisk na zwiększenie rozpoznawalności zarówno w Europie jak i poza jej granicami.

zakupy online
zakupy online
Amazon 

Początkowo księgarnia internetowa, dziś jedna z największych firm oferujących produkty i usługi z wielu najróżniejszych branż. Od swojego powstania, stali się ogromną, multibranżową korporacją. Zyski w całym 2017 roku wyniosły 178 mld USD, w pierwszym kwartale 2018 roku Amazon odnotował zysk w wysokości 1,6 mld USD netto. Do wzrostu sprzedaży i idącymi za tym zyskami na pewno przyczynił się Amazon Web Services – największy na świecie dostawca chmury obliczeniowej. Pomogło także zwiększenie wydajności magazynów, gdzie produkty są pakowane i wysyłane do klientów.

 

Inditex

Hiszpańska sieć Inditex ogłosiła wyniki finansowe z 2018 roku na rekordową kwotę 12 miliardów euro. Wzrost sprzedaży osiągnęła we wszystkich regionach świata, gdzie się znajduje. To przede wszystkim zasługa przenikania się sprzedaży tradycyjnej z internetową. Dlatego Inditex planuje, by wszystkie jej marki były dostępne online nawet tam, gdzie nie ma salonów stacjonarnych.

 

CDRL 

Grupa zajmująca się przede wszystkim projektowaniem, produkcją oraz dystrybucją ubranek dla dzieci i młodzieży marki Coccodrillo, wypracowała w 2018 rekordowo 2,3 mln zł przychodów w kanale e-commerce (wzrost o 52 %). Przychody w Polsce były o 40% wyższe niż w ubiegłym roku. Głównymi celami Spółki na najbliższe lata jest rozwój sieci sprzedaży, w tym oczywiście przez Internet. 

Media społecznościowe są kluczem do sukcesu firm z branży e-commerce. Dobrze prowadzone stają się potężną siłą marketingową. Oferują ukierunkowane działania, których nie da się porównać z żadnymi innymi, tradycyjnymi metodami. Pozwalają na dotarcie nie tylko do dużej liczby użytkowników na całym świecie, lecz także do konkretnej grupy odbiorców, do których dana marka mierzy swoje przesłanie. Social media dają możliwość łatwej sprzedaży za ich pośrednictwem i informują na bieżąco o nowych produktach czy atrakcyjnych ofertach. A nawiązywanie kontaktu z klientem poprzez szybkie i wygodne odpowiadanie na zapytania daje poczucie zaangażowania w rozmowę. Jednak to zdjęcia czy treści video są obecnie jednym z najważniejszych elementów, które bardziej przykuwają uwagę. Zwiększają rozpoznawalność produktów jak i samej marki. Działają jak potężny kanał między platformami społecznościowymi a e-commerce. 

Zatem firmy i sprzedawcy detaliczni zwracają się w stronę wizualną, aby poprawić jakość zakupów. Te wszystkie wymienione elementy zdecydowanie pomagają budować lojalność wobec marki i zwiększać poczucie wspólnoty. Nic więc dziwnego, że sklepy internetowe cieszą się dużą popularnością zdobywając coraz więcej klientów, a wartość rynku e-commerce wciąż wzrasta. 

Post a Comment